Imieniny:

Janusz Flis z córką Agatą Janusz Flis z córką Agatą

Janusz Flis urodził się 9 kwietnia 1959 roku w Stawiszynie koło Kalisza. Przyjechał z rodzicami do Rybczewic kiedy był jeszcze dzieckiem. Tutaj bowiem rodzice dostali pracę, tata na stanowisku nauczyciela historii, mama zaś objęła posadę dyrektora biblioteki gminnej. Pan Janusz całe dzieciństwo spędził w Rybczewicach, tutaj również uczęszczał do Szkoły Podstawowej oraz Liceum. Następnie ukończył studia wyższe na kierunku historia na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Od 1981 roku naucza tego przedmiotu z Zespole Szkół Ogólnokształcących, obecnie jako nauczyciel dyplomowany.
 

Zdolności plastyczne u Pana Janusza zostały rodzinnie odziedziczone, wujek ze strony mamy przejawiał niezwykły talent m.in. wykonując ozdoby świąteczne oraz imponujące bryły geometryczne. Wczesne lata młodości mijały na podpatrywaniu wykonywanych prac, oglądaniu książek i innych zbiorów rodzinnych. W ten sposób Pan Janusz nabierał wiedzy, którą później wykorzystał już do samodzielnej twórczości. Jak sam przyznaje pasja do malowania przyszła sama, nie uczył się nigdzie technik, do czasu kiedy córka poszła na studia plastyczne. Wiele rzeczy poznał na nowo, zaczął udoskonalać posiadany talent. Jak sam przyznaje, tematyka twórczości rysunkowej oraz malowanej tak go zainspirowała, że początkowo pracował w ZSO również jako nauczyciel plastyki.
 

Pan Janusz wykonuje obrazy najczęsciej farbami akrylowymi, ale również tworzy rysunki przy pomocy kredek oraz samego ołówka. Jego prace można podziwiać w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach, jest ich tam w sumie osiem. Dzieła te przedstawiają m.in. zabytkowe pałace znajdujące się na terenie naszej Gminy. Wykonał cykl czterech prac pt. "Cztery pory roku" wzorując się na następujących malarzach: H. Weyssenhoff, A. Sisley oraz S. Sikora. Stworzył również obrazki dla dzieci jako cykl rysunków na podstawie bajki M. Konopnickiej pt."O Krasnoludkach i Sierotce Marysi". Jeden z jego wybitnych obrazów  "Zalew w Rybczewicach" zdobi ścianę pkoju Pani Wójt, podarowany przez Dyrektora ZSO Krzysztofa Suszka. Wykonał również obraz na zamówienia dla prywatnej osoby.
 

Prace Pana Janusza oraz jego żony Elżbiety można podziwiać przede wszystkim na świętach gminnych i powiatowych. Zostały również dwukrotnie prezentowane w Szkole Podstawowej w Gardzienicach podczas imprezy "Giełczewski Kociołek" oraz na I Targach Turystyki Wiejskiej i Kulturowej "Lubelskie Lato 2013" na terenie Zespołu Pałacowo - Parkowego w Wierzchowiskach.

 

Prace Pana Janusza:

 

   
        Dwór w Rybczewicach                                      Dwór w Stryjnie                                     Dwór w Wygnanowicach

 


                                                                     Cykl prac pt.
"Cztery pory roku"

 

                        
 Cykl rysunków na podstawie bajki "O Krasnoludkach i Sierotce Marysi"                   Zalew w Rybczewicach

 

        
                       Butelki                                      Kazimierz

 

 

Córka Państwa Flis - Agata również zajmuje się twórczością artystyczną. Podobnie jak tata, jest absolwentką UMCS-u, lecz o kierunku plastyka. Następnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale projektowania ubrań.  Agata posiada imponującą kolekcję obrazów. Kilka z nich wykonała w ramach prac akademickich oraz warsztatów i plenerów. Maluje zazwyczaj farbami akrylowymi, choć technika wykonywania prac farbami olejnymi, nie jest jej obca. Jej dzieła można było podziwiać w.in. w Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka" oraz w Młodzieżowym Domu Kultury na ul. Bernardyńskiej. Obecnie niektóre z nich znajdują się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach.


Prace Agaty:

   
                                                         Łódki                                                                Kwiaty w wazonie            Las sosnowy

 

   
                                                                                         Pejzaże

 

   

                                                       
                                                                                     Martwa natura

 

            
  John White Alexander "Kobieta czesząca włosy"
   Obraz olejny

 


 

Autor:Administrator
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
  • Szwajcarsko-Polski Program Współpracy
  • PROW
  • Ministerstwo Środowiska
  • Geoportal
  • Fundusze norweskie i EOG
Licznik odwiedzin: