Imieniny:

Irena i Małgorzata Baran Irena i Małgorzata Baran

Irena Baran urodziła się 19 lutego 1961 roku w Lublinie. Do szkoły podstawowej uczęszczała do Gardzienic, a następnie do liceum w Rybczewicach do 1980 roku. Pierwszym miejscem pracy była Spółdzielnia Produkcyjna w Pilaszkowicach, w której pracowała do roku 1988. Następnie Pani Irena udzielała się zawodowo w Domu Pomocy Społecznej w Wygnanowicach aż do 2016 roku, kiedy to przeszła na emeryturę.

Pani Irena tworzy swoje dzieła od wczesnej młodości, a dokładnie od VI klasy Szkoły Podstawowej. Inspiracją dla niej stały się prace nauczycielki geografii, która prowadziła również zajęcia praktyczne. To właśnie ona zapoczątkowała oraz wsparła talent, który jak się później okazało, stał się wielką chlubą i podziwem dla innych. Pani Kociubowa pokazywała na swoich zajęciach m.in. jak poprawnie obrabiać chusteczki oraz na czym polega sztuka szydełkowania.

Od tamtej pory Pani Irena coraz więcej czasu poświęcała na doskonalenie nowo nabytych umiejętności. Do dzisiaj tworzy coraz to nowe wzory obrusów, serwet, ozdób choinkowych, a także wykonuje szydełkowanie okolicznościowe. Nie korzystała nigdy z żadnych książek do nauki szydełkowania, kreuje wizje nowych dzieł jedynie w wyobraźni, a następnie przenosi je do realnego świata.

Talent oraz pasję odziedziczyła córka Pani Ireny – Małgorzata, która już od dzieciństwa była wychowywana w duchu twórczości ludowej. Pierwszą pracą, którą wykonała samodzielnie był wyszywany miś, którego do dziś wspomina z wielkim sentymentem. Od 2015 roku szydełkowaniem zajęła się już dosyć profesjonalnie. Tworzy dzieła zazwyczaj haftem krzyżykowym, wzorując się na określonych w książkach technikach.

Wspólnie z mamą wykonują przewspaniałe i wybitne prace wkładając w nie całe swoje serce. Swoją przepiękną twórczość prezentują przeważnie na świętach gminnych i powiatowych. Niektóre swoje dzieła podarowały rodzinie i znajomych.

Autor:Administrator
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
  • Szwajcarsko-Polski Program Współpracy
  • PROW
  • Ministerstwo Środowiska
  • Geoportal
  • Fundusze norweskie i EOG
Licznik odwiedzin: